Strona główna Konferencja „Znaczenie komunikacji językowej dla uczestnictwa w różnych obszarach życia (od dzieciństwa do starości)"


Konferencja „Znaczenie komunikacji językowej dla uczestnictwa w różnych obszarach życia (od dzieciństwa do starości)"

W dniach 13-14 kwietnia 2024 r. w Krakowie odbyła się Konferencja organizowana przez Stowarzyszenie Terapeutów Neurorozwojowych, zatytułowana: „Znaczenie komunikacji językowej dla uczestnictwa w różnych obszarach życia (od dzieciństwa do starości)", w której z wystąpieniem wzięły udział dr Danuta Kądziołka, dr Weronika Pudełko, dr Anna Michalczyk.

Dr Danuta Kądziołka: „Językowe różnice międzypokoleniowe: Analiza współczesnych zmian wzorców komunikacyjnych" to tytuł prezentacji, podczas której autorka skupiła się na analizie aktu komunikacyjnego i jego elementów, uwzględniając specyfikę w jego udziale przedstawicieli różnych generacji. W prezentacji ukazano różnice między poszczególnymi pokoleniami oraz zidentyfikowano tendencje językowe charakterystyczne dla każdej grupy wiekowej.

Dr Weronika Pudełko: „Znaczenie emocji w procesie komunikacji dziecka z wadą wymowy". Autorka w swoim wystąpieniu przedstawiła wyniki badań, które są efektem wieloletniej pracy zawodowej jako logopeda szkolny i nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej. Na podstawie zgromadzonego materiału badawczego ukazała zależność występującą pomiędzy zdiagnozowanymi wadami wymowy u dzieci, a ich problemami w rozwoju społeczno-emocjonalnym.

Dr Anna Michalczyk: „Wybory zawodowe dorosłych osób z jąkaniem". Autorka zaprezentowała badania przeprowadzone na grupie 150 dorosłych osób z jąkaniem oraz 150 dorosłych osobach z grupy kontrolnej, w celu wskazania czy wybory zawodowe dorosłych osób jąkających się mogą być zdeterminowane ich trudnościami komunikacyjnymi, a jeśli tak, w jakim natężeniu zjawisko to ma miejsce wśród badanych respondentów. Ukazano zależność pomiędzy potrzebą komfortu komunikacyjnego a wybieraniem konkretnych profesji, w których nie ma konieczności podejmowania dużego kontaktu werbalnego.